Menüler

Gökçin Çınar Kimdir

Gökçin Çınar
Gökçin Çınar Kimdir Biyografisi

Gökçin Çınar Amerika Birleşik Devletleri'nin Atlanta şehrinde bulunan Georgia Institute of Technology'de Aerospace Systems Design Laboratory (ASDL - Havacılık Sistemleri Tasarımı Laboratuarı) bünyesinde Araştırma Mühendisi olarak çalışmaktadır. 

Gökçin Çınar'ın araştırma konularının başında elektrik enerjisiyle çalışan (elektriklendirilmiş) hava aracı ve itki sistemleri mimarisi, tasarımı ve entegrasyonu yer almaktadır. NASA Üniversite Liderlik İnsiyatifi programı bünyesinde eş-baş araştırmacılık (Co-PI) yapan Dr. Çınar, 2012'den beri, gelecek uçak teknolojileri, yeşil havacılık, elektriklendirilmiş uçak ve itki sistem ve altsistemleri ve model bazlı sistem mühendisliği konularında NASA, Airbus ve Boeing gibi kurumların fonladığı çeşitli araştırma projelerinde yer almıştır.

Gökçin Çınar Lisans derecesini ODTÜ’den, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise Georgia Tech’ten Havacılık ve Uzay Mühendisliği üstüne almıştır. Doktora tezi elektriklendirilmiş uçak ve itki sistemleri tasarımı, optimizasyonu ve entegrasyonu üzerinedir. Doktora sırasında geliştirdiği elektriklendirilmiş uçak boyutlandırma ve analiz programı, NASA’nın da içinde bulunduğu çeşitli havacılık kurumları tarafından fonlanan projelerde kullanılmaktadır. Geliştirdiği program sebebiyle Milliyet Gazetesi manşetinde yer almış, çeşitli radyo programı ve konferanslara yeşil havacılık temasında sunumlarıyla katılmıştır.

Gökçin Çınar 2012 yılından beri American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) üyesidir. AIAA'in içersinde, Energy Optimized Aircraft Systems Integration Committee (Enerji Optimizasyonlu Uçak Sistemleri Entegrasyon Komitesi) ve Aircraft Electrified Propulsion and Power Working Group (Elektriklendirilmiş Uçak İtki ve Güç Çalışma Grubu) içerisinde aktif rol oynamaktadır. Ayrıca Ağustos 2020’de yapılacak, AIAA ve IEEE'nin ortaklaşa düzenledikleri Electric Aircraft Technologies Symposium (Elektrik Uçak Teknolojileri Sempozyumu)‘nu organize eden komitede eş-teknik kürsüdedir (co-technical chair).

Gökçin Çınar, Profesyonel hayatı dışında 2016 yılında henüz doktora öğrencisiyken bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) ve cinsiyet eşitliği ile ilgili yayınlar yapılan Bizsiz Onlar adında bir YouTube kanalı kurmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google Hesabınız yoksa Yorumlama Biçimi olarak Anonim şıkkını işaretleyip Yayınla butonuna tıklayınız. Yapılan yorumlar admin onayı sonrası görünecektir.