Menüler

İlayda Şamilgil Kimdir

İlayda Şamilgil
İlayda Şamilgil Kimdir Biyografisi

İlayda Şamilgil Özel MEF Lisesi mezunu. "Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem" adlı projesi Polonya'da 80 ülkenin katıldığı yarışmada birinci seçildi. İlayda Şamilgil'in bu başarısı ona, şu an ABD’de Cornell Üniversitesi'nde Mühendislik eğitimi almasını sağladı.

Genç bilim insanı İlayda Şamilgil ayrıca geçtiğimiz aylarda NASA'dan davet almış, Mars'a giden roketlerle ilgili bir projede yer alma başarısını göstererek dikkatleri üzerine çekmiştir.

6 yorum:

 1. Haluk Koç06:32

  ilayda şamilgil projesi nedir tam anlamadım yani bir buluşmu yaptı? Eğer öyleyse büyük başarı gerçekten

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız22:14

   Heye buluş buldu
   Anladın mi

   Sil
  2. Adsız21:32

   Bu bir lise seviyesi proje. Buluş yapılması beklenmez elbette. Ancak bilinen prensiplerin orijinal bir uygulaması aranır. Su diamanyetik olup mıknatıslardan etkilenmeyeceği düşünülür ama içindeki iyonlar dolayısı ile bir miktar gözlendiği gibi araştırmalar var. Suyun kaynama ve donma noktaları manyetik alanda değişme göstermektedir ama bu mili kelvinler ile ölçülür. En önemlisi suyun ışığı kırma endeksi manyetik alan ile değişir ki bu da analiz yapma imkanı sağlayabilir. İlayda'nın nasıl bir yöntem kullandığını bilmiyorum. Ancak başarılı bir çalışma olması destek gördüğü kurumlardan belli. Bizim tamamen politikleşmiş Tübitak gibi kurumlarımıza karşın onlar sade yolladığınız yazıya bakmazlar. Çalışma'nın büyük kısmının kendi ürününüz olduğunu sorgularlar, görüşürler ve hata yapmazlar. Tebrik ediyoruz.

   Sil
 2. ilayda şamilgil benim idolum kendisi çok başarılı bir insan.

  YanıtlaSil

 3. Neden doğum tarihini yazmadınız

  YanıtlaSil
 4. Adsız16:28

  Sana ne

  YanıtlaSil

Google Hesabınız yoksa Yorumlama Biçimi olarak Anonim şıkkını işaretleyip Yayınla butonuna tıklayınız. Yapılan yorumlar admin onayı sonrası görünecektir.