Menüler

Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi
stanford üniversitesi nerede

Stanford Üniversitesi demiryolu şirketi sahibi bir iş adamı ve aynı zamanda Kaliforniya valisi olan Leland Stanford ve eşi Jane Stanford tarafından kurulmuştur. Üniversitenin ismi, çiftin tek oğulları olan ve henüz 16 yaşındayken tifodan ölen Leland Stanford Jr.'dan gelmektedir.

Leland Stanford Junior Üniversitesi ya da bilinen ismiyle Stanford Üniversitesi, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde San Francisco'nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünya genelindeki en büyük bütçeye sahip 3.'cü üniversitedir.

Stanford Üniversitesi uluslararası akademik sıralama yapan saygın kuruluşlar tarafından tüm dünyada sürekli olarak ilk 3 sıra içerisine girmeyi başarmaktadır. Stanford Üniversitesi'nin özelliği çok farklı alanlarda açtığı tüm bölümlerinin, bölüm bazında yapılan sıralamalarda en üst sıralarda yer almasıdır.

Stanford Üniversitesi 32 kilometrekarelik bir alana kuruludur. Kampüste, kurumuş bir göl, alışveriş merkezi, büyük bir stadyum, kapalı ve açık yüzme havuzları, tenis kortları, yiyecek-içecek merkezleri, mimari açıdan son derece ilgi çekici yapılar, golf sahaları, kütüphaneler, 2 adet ilkokul, çocuk bakım merkezleri ve akademik birimler bulunur. Stanford Üniversitesi'nin Kampüsün geniş olması nedeniyle, öğrenciler için yaya olarak dolaşmak güç olsa da, düzlük bir alana kurulmuş olması ve yerleşkeye ev sahipliği yapan Palo Alto kentinin yaz - kış ılıman iklimi sayesinde, bisikletle kampüsteki tüm birimlere ulaşmakta mümkün olmaktadır.

Stanford Üniversitesi nerede: ABD'nin Kaliforniya eyaletinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google Hesabınız yoksa Yorumlama Biçimi olarak Anonim şıkkını işaretleyip Yayınla butonuna tıklayınız. Yapılan yorumlar admin onayı sonrası görünecektir.