Menüler

Şükrü Emre Kimdir

Şükrü Emre
Şükrü Emre Kimdir Biyografisi

Şükrü Emre İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Şükrü Emre 2005 yılında “tıp mucizesi” diye anılan tek karaciğeri iki kişiye nakleder ve ABD’de kahraman ilan edilir. Yale Üniversitesi’nde Organ Nakli Merkezi’ni kurmuştur. 250’den fazla bilimsel makalesi vardır. ABD’nin en iyi 10 doktorundan biri seçilmiştir.

Prof. Dr. Şükrü Emre’nin karaciğer nakli bekleyen 5 yaşındaki hastasının, trafik kazası sırasında ölen birinin karaciğeri, çocuğa nakledilmek üzere hazırlık aşamasında organın ihtiyaçtan büyük olduğu anlaşılması üzerine, karaciğeri ikiye ayırarak bir parçasını 5 yaşındaki hastasına, diğerini ise bir başka hastanede nakil bekleyen 37 yaşındaki başka bir hastaya naklederek karaciğerin üçüncü parçasını ise 67 yaşında başka bir hastaya eş zamanlı olarak gerçekleştirmiştir. 

“Domino Ameliyatı” olarak adlandırdığı bu cerrahi operasyonun başarıyla sonuçlanması üzerine “Tıp Mucizesi” diye anılmasını sağlayan Dr. Şükrü Emre, bu operasyonla uluslararası bir üne kavuşmuş ve bu sebeple Amerika’da kahraman ilan edilmiştir. Prof. Dr. Şükrü Emre hocanın üç kızı vardır. Bir kızı Yale Üniversitesi mezunudur, diğer iki kızı ise Harvard. Bir kızı Harvard’ı bölümünde birincilikle bitirmiştir.

2 yorum:

 1. Semra Nisan13:55

  Böyle dünya çapında bir doktorumuz olduğunu bilmiyordum. Ülkeye getirememişmiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ege üniversitesine geliyormuş 🙏😊

   Sil

Google Hesabınız yoksa Yorumlama Biçimi olarak Anonim şıkkını işaretleyip Yayınla butonuna tıklayınız. Yapılan yorumlar admin onayı sonrası görünecektir.