Menüler

Prof. Dr. Hatice Altuğ Kimdir

Hatice Altuğ buluşları çalışmaları
Prof. Dr. Hatice Altuğ Kimdir Biyografisi

Prof. Dr. Hatice Altuğ Teknolojik buluşları ile birçok kez bilim dergilerine kapak olmuş, National Science Foundation’ın (Ulusal Bilim Vakfı) verdiği ödül de aralarında olmak üzere pek çok ödüle layık görülmüş, İsviçre’de EPFL’de, ekibiyle birlikte başarıdan başarıya koşmaktadır. 1978’de Burdur'un Karamanlı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ortaokulu ve liseyi Antalya’da okumuş, 1996’da Antalya Anadolu Lisesi'ni bitirmiştir. Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nü tam burslu kazanmış ve sınıftaki tek kız öğrenci olarak dereceyle mezun olmuştur.

Hatice Altuğ 2000 yılında Stanford Üniversitesi'nden tam burslu kabul alarak "Uygulamalı Fizik" bölümünde doktora eğitimine başlamış, Stanford Üniversitesi'ndeki eğitimi boyunca lazer sistemleri ve optik aletler üzerine çalışmalar yürütmüştür. Hatice Altuğ’un 2004 yılındaki “Optical Switch (Optik Anahtarlar)” isimli çalışması “Silikon Vadisi Birincilik Ödülü” getirmiş, yine lazer üzerine yaptığı başka bir çalışma ile 2005 yılında “Research Excellence Reward (Mükemmel Araştırma Ödülü)” almasını sağlamıştır.

Prof. Dr. Hatice Altuğ, Lazerin hızını 100 kat artırmayı başararak, Nature Physics adlı dünyaca ünlü bilim dergisine kapak olmuş, Stanford Üni’deki eğitimini tamamladıktan sonra Harvard Tıp ve Boston Üni’de özellikle optik ile çalışan nano-sensör’ler üzerine yoğunlaşmıştır. Hatice Altuğ, 2010’da Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın verdiği “Başkanlık Erken Kariyer Ödülü“ almıştır. Vücutta hastalık taşıyan virüsleri tespit eden portatif bir cihaz geliştirmiş, 2011’de Popüler Science Dergisi “Yılın En Başarılı 10 Genç Bilim İnsanı” listesine girmiştir.

Prof. Dr. Hatice Altuğ şu an İsviçre’de, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne’de (EPFL) adını taşıyan laboratuvarda yaklaşık 15 kişilik bir ekibi yönetiyor. Bu yıl, Ölümcül Sepsis hastalığının birkaç dakikada teşhisini sağlayan yeni bir teknoloji geliştirmişlerdir.

2 yorum:

  1. Güzel araştırma ödevim için

    YanıtlaSil
  2. Elena18:18

    Bu araştırma ödevim için güzel bir fikir

    YanıtlaSil

Google Hesabınız yoksa Yorumlama Biçimi olarak Anonim şıkkını işaretleyip Yayınla butonuna tıklayınız. Yapılan yorumlar admin onayı sonrası görünecektir.