Menüler

Türk Bilim İnsanları Kadın

hande özdinler kimdir
Bilim insanları yazı serimizin 1.'ci bölümünde birbirinden değerli isimlere yer vereceğiz. 

1-) Dr. Hande Özdinler: Chicago Northwestern Üniversitesi’nde, dünyadaki ilk üst motor noron araştırma laboratuvarını kurmuştur. Hande Özdinler, Harvard Center for Nervous System Repair ödülü sahibidir. Bu ödüle sahip olan ilk ve tek Türk bilim insanımızdır.

Elif Duygu Cindik Kimdir2-) Dr. Elif Duygu Cindik: Almanya'da Frankfurt ve Amerika'da, New York'ta aldığı tıp eğitiminin hemen ardından, doktora tezini ve halk sağlığı uzmanlığını Harvard Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Elif Duygu Cindik Almanya'nın Münih şehrinde göçmenlere ve yerel halka hizmet veren 2 farklı psikiyatri/nöroloji klinikleri kurucu başhekimidir.

Hatice Altuğ EPFL
3-) Prof. Dr. Hatice Altuğ:
 İsviçre’de, Ecole Polytechnique Federale de Lausanne’de (EPFL) adını taşıyan laboratuvarda yaklaşık 15 kişilik bir ekibi yönetiyor. 2010’da Amerikan Ulusal Bilim Vakfı’nın verdiği “Başkanlık Erken Kariyer Ödülü“ almıştır. Hatice Altuğ, Vücutta hastalık taşıyan virüsleri tespit eden portatif bir cihaz geliştirmiş, 2011’de Popüler Science Dergisi “Yılın En Başarılı 10 Genç Bilim İnsanı” listesine girmiştir.
Duygu Özmadenci Kimdir

Dr. Duygu Özmadenci: San Diego Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezi’nde görevli. Yumurtalık kanseri ile ilaçlı mücadele yöntemini keşfederek adını duyurmuştur. Duygu Özmadenci ABD'de, kanser araştırmalarına destek veren OCRA Vakfı'nın her yıl sadece 10 bilim insanına verdiği ödülün sahibi olmuştur.

Dr. İrem Sepil Kimdir
Dr. İrem Sepil:
Yaklaşık 2 sene kadar önce BBSRC Discovery Fellowship ödülünü kazanan İrem Sepil, 12 yıldır Oxford Üniversitesi, Zooloji bölümünde evrimsel biyoloji çalışmaları yapan bir bilim insanı. İrem hanım, şimdiye kadar bilime yaptığı çok önemli katkılarla son dönemlerde ön plana çıkmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Google Hesabınız yoksa Yorumlama Biçimi olarak Anonim şıkkını işaretleyip Yayınla butonuna tıklayınız. Yapılan yorumlar admin onayı sonrası görünecektir.